Przejdź do głównej zawartości

Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska kiedy najlepiej podróżować??

Przewodniki informują aby unikać terminów w okresie letnim oraz zimowym. najlepszymi okresami na podróż koleją transyberyjską jest wczesna wiosna oraz jesień.

Bagaż

Obowiązują nastepujące limity bagażowe:
36 kg w klasie plackarta i kupe
50 kg w klasie sw-lux i VIP

W przypadku większych pakunków należy je zgłosić u kierownika pociągu w przedniej częsci składu. Zwykle wiąże się to z dodatkową opłatą. Czasami zdarza się, ze do pociagu dołaązany jest wagon bagażowy można wtedy przewieśc np. motocykl. Z przewiezieniem roweru nie powinno byc problemu po uzyskaniu zgody kierownika pociągu.

Przewóz psa

Należy posiadać książeczkę szczepien psa. Zwykle przewiezienie jest możliwe, a opłata uiszczana jest jak za nadbagaż. W przypadku dużych psów trzeba wykupić cały przedział.

Higiena osobista (prysznic)

Konduktorzy mogą zorganizować prysznic (rura gumowa podpinana pod umywalke w toalecie , woda scieka pod pociag ) - w pociągach firmowych i wagonach wyższej klasy najczęściej jest prysznic.

Bezpieczenstwo podrózy

Podróz koleją w Rosji należy do bezpiecznych, ponieważ pasazerowie sa cały czas pod opieką:
2 konduktorów na każdy wagon
ochrony pociągu

Wagon restauracyjny i gastronomia na stacjach.

Ceny w wagonie restauracyjnym są 2-3 razy wyższe niż podobnej klasy restauracjach, jednak nie są ceny bardzo wygórowane. W ciagu dnia chodzi kelner z koszyczkiem z wagonu restauracyjnego i sprzedaje np. slodycze, napoje, orzeszki, piwo, parówki w ciescie itd. Jakość jedzenie jest bardzo rózna, ale ogólnie można przyjac, że czym lepszy pociąg tym też lepsze jedzenie. W wagonie restauracyjnym zawsze jest zimna wódka i piwo.
Przykładowe ceny w wagonie restauracyjnym:
 • Kieliszek wódki: 1 – 2 eur
 • Butelka wódki: 20 – 30 eur
 • Piwo: 1 – 2 euro
 • Kanapka: 5 euro
 • Obiad: 10 – 20 euro

Na stacjach sprzedają tzw. „babuszki” - np. ziemniaki gotowane z kurczakiem zapiekanym, warzywa czy ryby. Wiele stacji ma swoją specyfiką kulinarną:
 • Tajga - orzechy cedrowe
 • Balezino – pierniki
 • Okolice Bajkalu - omule

W ciagu dnia między stacjami wsiadają handlarze - którzy sprzedają m.in. gazety, pamiątki, zabawki  komplety obiadowe i wiele innych rzeczy.

Szczepienia

Przed podrózą na Syberie należy sie zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu oraz zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce i durowi brzusznemu.

Jak odebrać bilety na Kolej Transsyberyjską?

Wszystkie bilety w Rosji są typu e-ticket. Niemniej jednak przed odjazdem otrzymany e-ticket należy wymienić na bilet tradycyjny (papierowy) w:
dowolnej kasie biletowej
specjalnym stoisku wymiany e-ticket
w elektronicznym samoobsługowym kiosku


Wirtualna wycieczka Kolej Transsyberyjska:

http://www.transsib.co/wycieczkamoskwawladywostok.html

Komentarze

 1. Ostatnio ukazała się ciekawa książka o podróży koleją transsyberyjską:

  Piotr Milewski, Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Wydawnictwo Znak, Kraków
  2014, ISBN: 978-83-240-2503-9

  Więcej info na stronie: kolejtranssyberyjska.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Prom Odessa Batumi

Prom Odessa do Batumi

Jedyną drogą, którą mogliśmy wybrać, aby dojechać do Batumi to droga morska. Niestety przejście graniczne Rosja Gruzja jest otwarte tylko dla obywateli tych państw. Droga przez Istambuł lądem do Batumi wiązałaby się z koniecznością odwiedzania tych samych miejsc dwukrotnie. Prom Odessa Batumi to idealne polaczenie umożliwiające realizację wyprawy wokół morza czarnego.

Rozkład jazdy promów Odessa Batumi.

Na stronie UKR Ferry są dokładne informacje odnośnie cen, rozkładu jazdy oraz informacje o standardach kabin. Problem stanowi jedynie konieczność zakupu biletów drogą tradycyjną za gotówkę w siedzibie biura UKR FERRY. Prom kursuje, co kilka dni wiec można sobie dokładnie zaplanować podróż. UKR Ferry oferuje możliwość wcześniejszej rezerwacji, jest to opcja dodatkowo płatna i wg nas nie potrzebna, ponieważ bilety spokojnie można kupić bezpośrednio przed odprawą. Polityka UKR Ferry nakazuje pracownikom sugerować wykupienie lepszej kajuty pod pretekstem barku miejsc n…

Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??

Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??Co warto zobaczyć w Amsterdamie ??


Drogi Czytelniku jeśli byłeś - widziałeś najlepsze miejscówki Amsterdamu - Napisz w komentarzu o nich podaj link , nazwę ulicy cokolwiek :)
Będziemy wdzięczni za pomoc w organizacji trasy zwiedzania !!:))